Dava Süreleri
Tarih: 10.2.2018 19:18:18
Yasin Yurunuş

Türk halkının hukuka olan güveni ve memnuniyeti tartışılmayacak derecede kötü seviyelerde. Ülkede genel-geçer bir adalet olgusunun olmadığını düşünen insan sayısı oldukça fazla maalesef. Adalet için kısaca “Haklı olanın hakkını teslim etme” diyebiliriz. Adli mercilerin, karar verme yetkisinde olan yetkililerin vakıaları değerlendirmede yetersiz kalması, yetkili mercilerin davacı ve davalılar tarafından yanlış/yalan bilgi ve belgelerle yanıltılması adaletin gerçekleşmesinde en büyük engel niteliğinde. Hukuki süreçlerde doğru kararların verilmesinin yanı sıra bu doğru kararların zamanında verilmesi de oldukça önemlidir. Adliyelerde sonuca en kolay ulaşılabilecek konularda dahi, dava süreleri en az 1 yıl sürmekte. İnsanların hayatına etki edecek boşanma, ceza, miras, tapu kadastro gibi davalar uzun yıllar devam etmektedir. İşçi-işveren arasında doğan anlaşmazlıklar sonucu haklı ya da haksız fesihler sebebiyle açılan tazminat ve işe iade davalarının süreleri iki tarafı da bıktıracak seviyelere ulaşmaktadır.

İşçi-işveren arasındaki davaların daha hızlı çözüme kavuşturulabilmesi için 01.01.2018 tarihi itibariyle Adalet Bakanlığı dava açılmadan önce “Arabulucu”lara başvuru zorunluluğu getirmiştir. Arabulucular; dava açılmadan önce tarafları bir araya getirip iki tarafın da razı olacağı ortak bir zeminde anlaşmayı amaçlamaktadır. Taraflar arabuluculuk müessesesiyle birlikte dava açıldığında doğacak maddi-manevi tüm zararları minimize edebilir ve zamandan tasarruf edebilir. Bu tarihten itibaren işten çıkarılan işçi dava açmadan önce adliyelerde bulunan Arabulucu´luk merkezlerine başvuru yapmak zorundadır. Bakanlık, bu uygulamanın hazırlık sürecinde; iş mahkemelerinin bundan sonra iş yükünün hafifleyeceği ve dolayısıyla daha hızlı karar alınabileceğini, böylelikle davacı ve davalıların mağdur olmayacağı umudunu fazlasıyla taşımaktaydı. Umarız bu birim hukuk sistemimize beklenen katkıyı hızlıca sağlamaya başlar.

İşçi tazminatları ve işe iade davalarında davanın uzun sürmesi işçinin haksız fiille işten çıkarılması maddi kayıplar oluşturmaktadır. Bu olayı bir örnekle açıklarsak durumun anlaşılmasını ve vahametini göstermiş olacağız.

Bir işverenin haksız bir şekilde bir işçisini işten çıkarması sonucu işten çıkarılan kişinin 2 hakkı bulunmaktadır. Haksız işten çıkarıldığına inanan işçi isterse; çalışmış olduğu süre içerisinde almaya hak kazandığı kıdem tazminatını talep etmek için tazminat davası açabilir. Bunun yanında fazla mesai, tatil günlerinde çalışma ve izin alacaklarının tamamını ister. Ya da işten haksız bir şekilde işten çıkarıldığı gerekçesiyle eski işine iade talebinde bulunarak işe iade davası açabilir. Tazminat davasını açan işçi başka bir işte çalışabilir ve devam eden davası sonuçlandığında eğer iddiasında haklı bulunursa tüm alacaklarını tahsil eder. Kaybettiği takdirde karşı tarafın tüm dava masraflarını ödemekle yükümlüdür. İşe iade davasında ise işçi davayı kazandığı takdirde mahkeme 4 aylık maaş tutarında tazminata hükmeder ve işçi hükmedilen tazminatı tahsil ederek eski işine geri döner. Ancak bu noktada şunu belirtmek gerekir ki; işveren davayı kaybetmesine rağmen, davayı kazanan işçiyi yine 4 aylık maaş tutarında tazminat ödeyerek işe geri dönmesine izin vermeyebilir. Yani istinaf süreleriyle birlikte 1,5-2 yıl sürecek işe iade davasında işveren 4+4 aylık maaş ödemesiyle bu davayı sonuçlandırabilir. Şöyle ki; işveren işçisinin sözleşmesini feshettikten sonra muhasebe kayıtlarına “Yüz Kızartıcı Suç Nedeniyle Fesih” kodlaması yapmışsa o işçi dava bitip kendini aklayana dek yeni bir işte çalışamıyor ki 24 ay sürdüğüne şahit olduğum bir işe iade davasında işveren yalnızca 4 aylık tazminatı ödedikten sonra işçiyi yeniden çalıştırmaya devam ettirmiştir. 24 ay çalışamayıp dava sonunda yalnızca 4 aylık maaşını tazmin edebilen bir işçi 20 ayının hesabını kimseye soramıyor ve hakkını talep edemiyor. Dava sonunda hükmedilen 4 aylık maaş tutarındaki tazminatı iş kanununun işe iade davası açma, tahkikat süreci ve sonuçlanmasının 4 ay içinde yapılarak bitirilmesi gerekliliği vurgusuyla hareket edilmesi sonucu ortaya çıkıyor. Dava süreçleri, mahkemelerin yoğunluğu ve son dönemdeki 15 Temmuz süreci sonrası hâkim/savcı kadrolarının yenilenmesi sebebiyle uzun sürmektedir.

Önümüzdeki dönemdeki yazılarda hukuk süreçleri hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

Anahtar Kelimeler: Dava, Süreleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ARAP BAHARI VE RUSYA (13 Ağustos 2017 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
18 Mart 2019 Pazartesi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ