Değerler eğitimi nasıl olmalıdır
Değerler eğitimi nasıl olmalıdır
Tarih: 13.3.2019 15:49:08
Barış Arslan

Toplumumuzun kılcal damar ağı mesabesinde bulunan irili ufaklı cemaat, dernek, vakıf ve her türlü oluşumları kendi "doğru" ilke ve umdelerinden feragat etmelerini istemek sosyolik açıdan karşılık bulamaz. Adı üstünde indi bir doğruluk algısı onları inanç boyutunda imana eş değer kabule merkezlemiştir.
  Milli bütünlüğü sağlamak ve devam ettirmek bir milletin en büyük istikbal sorunudur.
   Milli ve Millet kavramı terminolojik olarak bir hayli yozlaşmış ve içi boşaltılmıştır. Bun durumdan siyasette nasibini almıştır.
  Bu yazımızda sayfalarca temhidi gerektirecek asırlık meseleyi halletmek elbette mümkün değildir. Bu işi okul kitaplarımızda işin en başından itibaren tedrici bir şekilde işlenmesi mümkündür. Ama bunu yaparken kendi değerlerimizle tansib etmemiz elzemdir.
  Siyasal bilimler okumuş nice nice ehli ilim fikir sahibi insanların bile onca bilgiye rağmen inşaa edemediği bir konudur.
  Bütün bir şekilde herkesin Milli şuurla Vatanına Milletine Devletine aidiyet duygusu, en büyük gaye olmalıdır.
  Mücerret mavevi değerlere bağlı bir yapının getireceği nokta sefalet ve ihannettir bunun mücessem hali de "fetödür" milletine ülkesine devletine rağmen düşmanla iş birliği yapmak casus olmaktır. Bu durumuda daha yüce bir mana için caiz görmektir.
  Evet 15 Temmuz kendilerini maneviyatçı-İslamcı diye tanımlayan milli duyguları paravan olarak kullanmış ama hiç bir zaman milli olmamış, doğru bildikleri davaları için her türlü yolu mübah saymış bu milletin içinden çıkmış bir guruptur.
   Bu durumda fazla uzatmadan meseleyi bağlamak adına şöyle bir vazife ve sonuç ortaya koymak isterim.
                 
  Vazifemiz Milli ve Manevi değerlere bağlı, ölçü ve düstur sahibi, kozmik planda varoluş gayesini anlamış, zûlümle abad dünya medeniyetini, cinnet  halinden ilahi hitaba müdrik dünya nizamına yükseltecek, kitabi-ilmi fikirle harmanlamış gaye odaklı, eşyanın ve maddenin mutlak manada emrinde olduğu şuuruyla, her türlü nifak ve tekrikayı bertaraf edecek kurucu üst akla sahip çağlar üstü hikmetin, vücud bulmuş sibernetik zekaya sahip gençliği oluşturmaktır.
  Aziz kardeşlerim değerler eğitimi olgusu işte bu meyanda oluşturulmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Değerler, eğitimi, nasıl, olmalıdır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
18 Mart 2019 Pazartesi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

KONFİÇYÜS
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ