Diyetisyen HARUN DÖNMEZ


GIDA ZİNCİRİNDE SON DURUM?MEVSİM SEBZE VE MEYVELERİ SAĞLIK ÜZERİNE ETKİSİ

GIDA ZİNCİRİNDE SON DURUM?MEVSİM SEBZE VE MEYVELERİ SAĞLIK ÜZERİNE ETKİSİ


GEÇEN HAFTAYA KIYASEN MEKSİKADA COVİD -19 KAPSAMINDA ÖLÜM SAYILARINDA HIZLI ARTIŞ SEYRETMEKTEDİR.MEKSİKA VE HİNDİSTAN ÜZERİNDEN ÜLKEMİZE NOHUT VE FASULYE İTHALATI YAPILMAKTADIR.

KANADA DA SON DURUM ÖLÜM ORANI HAFTALIK 89 KİŞİ OLURKEN BU ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE HIZLA ARTMASI BEKLENİYOR.MERCİMEK İTHALATI YAPILMAKTADIR.

YAĞIN HAMMADDESİ OLAN PALM MALEZYA VE ENDONEZYADA EN ÇOK ÜRETİMİ OLMAKTADIR.ANLAŞILAN O Kİ ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA DA ÜRÜN BULMA KONUSUNDA YA SIKINTI VEYA FİATLAR KONUSUNDA ALIM GÜCÜMÜZ BİR SORUN OLACAKTIR.

MEVSİM SEBZLERİ VE MEYVELERİ NELERDİR

ESKİLERDEN DE HATIRLADIĞIMIZ FAKAT TOPLUM TARAFINDAN PEK SEVİLMEYEN VE YENİLMESİ EKSİK OLAN  LAHANA,PIRASA,BROKOLİ,PANCAR,PAZI ISPANAK TIR.MEYVELER İSE   PORTAKAL , MANDALİNA    , GREYFURT VE NAR DENİLEBİLİR.BUNLARIN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİSİ NELERDİR;

KALORİ AÇISINDAN DÜŞÜK OLUP VİTAMİN MİNERAL AÇISINDAN ZENGİNDİR.DEMİR ALIMI KONUSUNDA ,BAĞIRSAK FLORAMIZI DÜZENLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.KİLO KONUSUNDA İSE DENGELİ OLMASI İÇİN GEREKLİDİR.AYRICA KALP VE DAMAR VE BEYİN HASTALIKLARINDA KORUNMAK İÇİNDE GEREKLİDİR.